Skip to content

A Női ciklusról

    Mit kell tudni a női ciklusról és annak 4 szakaszáról?

    Egy nőnek elengedhetetlen ismernie a saját testét, ezen belül pedig a menstruációs ciklusát.  A ciklus hossza, erőssége, jár-e görcsökkel, fájdalommal, mind- mind árulkodó jel az (testi-lelki-szellemi) egészségi állapotunkról. Már írtam a hormonrendszerről (https://dietetikusveszprem.hu/az-emberi-hormonrendszer-alapjai/), most pedig górcső alá vesszük a menstruációs ciklust.

    A menstruáció, más néven havi vérzés a női nemi szervek ciklikus folyamata, melyen minden termékeny korú, egészséges női szervezet hónapról hónapra átesik. Ezt az igen érzékeny és bonyolult hormonrendszer szabályozza. Emiatt is fontos a ciklusunk követése, hiszen így fontos információkhoz juthatunk a szervezetünk működéséről. 

    • méh: a menstruáció során, ha nem történik megtermékenyülés, a méhnyálkahártya hormonok hatására leválik és ez okozza a havonta jelentkező vérzést,
    • hüvely: a méh és a külvilág közötti kapcsolatot biztosítja,
    • petefészek (2 db): itt “élnek” a petesejtek
    • petevezeték (2 db): a kiszabadult petesejtek itt haladnak át a méh felé

    Legtöbben a ciklus 4 szakaszáról beszélnek, de vannak akik csak 2 szakaszra osztják a ciklust (1. szakasz: a peteérésig zajló menstruáció, 2. szakasz: peteéréstől a menstruációig). Szerintem sokkal összetettebb és bonyolultabb a ciklus, és sok egymással ellentétes folyamat történik alatta, így én is a 4 szakaszra való osztást alkalmazom. Átlagosan egy ciklus 28 napos. 

    Ha nincs megtermékenyülés jön a menstruáció. Ilyenkor a méhnyálkahártya lelökődik, ez tulajdonképpen a vérzés. A petesejt kilökődése után visszamaradt  sárgatest elsorvad. Ilyenkor minden hormon alacsony szinten van. A ciklus első napja a vérzés első napja, innen kell kezdeni a ciklus számolását, ez a szakasz körülbelül 1-7. nap (viszont egyénenként ez változó lehet). A menstruáció utolsó napja, pedig az utolsó vérzés napja.

    Ezek a tünetek jelentkezhetnek: medenceűri görcsök, derékfájás, kimerültség, ételek utáni mohó vágy. 

    FSH (tüszőérést serkentő hormon) hatására petefészekben több tüsző (ez tartalmazza a petesejtet) is elkezd megduzzadni, érni. Az ösztrogén és tesztoszteronszint (igen, a női szervezetben is van kis mennyiségű tesztoszteron) elkezd emelkedni. Méhben a vérzés után felépül a nyálkahártya, mivel ide ágyazódna be a megtermékenyült petesejt, ezzel készül fel a szervezet a terhességre. Ez a szakasz átlagosan 7-12 napig tart. 

    Az FSH (tüszőérést serkentő hormon) szint növekszik, az agyalapi mirigyből származó LH (sárgatest érést serkentő) hormon szintje is megugrik. Emellett az ösztrogénszint a csúcson, és ehhez a tesztoszteron is társul. Ezek hatására már csak egy petesejt nő (érik) tovább. Majd a tüsző megreped és a benne lévő érett petesejt a petevezetékbe kerül (ez tulajdonképpen az ovuláció), innen pedig a méhbe jut. Az ösztrogénszint tovább emelkedik, ezzel együtt a méhnyálkahártya tovább vastagszik, majd a tesztoszteronszint egy nagy ugrást követően visszaesik (13-20. nap).

    A következő tünetek tapasztalhatók: medenceűri fájdalom, fejfájás.

    A petefészek felszínén elkezd nőni a sárgatest (ez a megrepedt tüsző), itt progeszteron termelődik (ami jelzi a testnek, hogy a méh megvastagodott nyálkahártyáját meg kell tartani, hiszen érett petesejt várja a megtermékenyülést). Emiatt a méhnyálkahártya minőségileg is érik (21-28. nap). 

    Az agyalapi mirigy leáll a FSH (tüszőérést serkentő) és LH (sárgatest érését serkentő) hormon termeléssel, hiszen nincs már rájuk szükség. Az ösztrogén szint tovább emelkedik. Ha nem termékenyül meg  petesejt, felszívódik a sárgatest, így itt megszűnik a progeszteron termelés, ez váltja ki a menstruációt.

    Hajlamosabbak vagyunk ilyenkor befelé fordulni, fáradékonyabbak, ingerlékenyek vagyunk, fokozott étvágy, bizonyos ételek utáni mohó vágy,  puffadás és görcsök jelentkeznek (premenstruációs tünetek ciklus vége felé fokozódnak). 

    Érdemes a ciklusunkat megismerni, de legalább vezetni, főleg a  menstruáció kezdetét és végét jegyezzük fel, hiszen így  kiszámítható a következő vérzés ideje és esetleges panasz esetén a nőgyógyásznak is fontos információ lehet. Emellett a hormonok szabályozzák a menstruációs ciklust, befolyásolják az energiafelhasználás, leadás és raktározás változásait minden hónapban. Ezek a hormonális változások erősen kihatnak a hangulatra, energiaszintre és az étkezésekre is (sóvárgás), így befolyásolhatják a fogyás kimenetelét, vagyis a ciklus befolyásolja a nők súlyát. https://dietetikusveszprem.hu/bejegyzes-4/