Skip to content

Az emberi hormonrendszer alapjai

    Az emberi hormonrendszer egy hierarchikus felépítésű, nagyon bonyolult, egymással összefüggő mirigyekből álló rendszer, amelyben a hormonok hihetetlen kifinomultsággal működnek együtt az egymást stimuláló és gátló anyagok hálózatában. 

    Azért írok az endokrin rendszerről (hormonrendszer), hogy érthetőbbé tegyem azoknak, akiket kicsit is érdekel az, hogy mi történik a testében és megmutassam, mi mindenre hatnak a hormonjaink. A nők többsége nem látja az összefüggést a panaszai és a hormonok egyensúlyának felborulása között (hogyan is láthatnák, ha senki nem ismerteti meg velük ezek fontosságát?). Pedig a fájdalmas, rendszertelen menstruáció, érzékeny mell, fáradtság, memória problémák, súlyingadozás, szőrösödés, hajhullás, meddőség stb. mind mind a hormonokra és azok egyensúlyának felborulására vezethető vissza.

    Miért a nőket említem? Azért, mert a nők érzékenyebbek a hormonok változásaira. Egyre több nő és egyre korábban mutat olyan krónikus betegségeket, amelyek a férfiakat ritkán, vagy nem is érinti. Sőt egyre gyakoribbak az olyan betegségek, amelyek a női nemi szerveket támadják. Mindemellett egyre több nőt érintenek az olyan betegségek és tünetegyüttesek, amelyek még a szakma előtt sem teljesen ismertek, mint a PCOS. PMS, endometriózis, mióma, polipok stb.

    A hormon elnevezést két brit fiziológus javasolta, Ernest Starling és William Bayliss. A hormon görög eredetű szó hatóerőt jelent.

    A hormonok jelzőanyagok, üzenetközvetítő molekulák, amiket a hormontermelő mirigyek állítanak elő. A hormonok szinte mindenre hatással vanna a szervezetünkben: zsírraktározásra, anyagcserére, memóriára, energikusságra, alvásra, hangulatunkra, hajunk, bőrünk, körmünk állapotára stb.

    A “Főnök”, az endokrin rendszer vezérlő központja, folyamatosan monitorozza a vérben lévő hormonok koncentrációját. Ezek alapján stimuláló vagy gátló hormont küld az agyalapi mirigybe, ezzel irányítva az egész rendszert. Hormonjai:

    • kortikotropin felszabadító hormon
    • gonadotropin felszabadító hormon
    • tirotropin felszabadító hormon
    • növekedési hormont felszabadító hormon
    • szomatosztatin (növekedési hormont gátlása)
    • oxitocin
    • dopamin

    A “Karmester”, ez a mirigy küld utasításokat az endokrin rendszer többi mirigyének és szervének (pl. pajzsmirigy, mellékvesekéreg, petefészek stb.). A célmirigy az agyalapi mirigytől kapott utasítás hatására a vérbe juttatja az általa termelt hormonokat. A következő hormonokat termeli:

    • FSH: tüszőérést serkentő hormon
    • LH: sárgatest érését serkentő hormon
    • PRL: (prolaktin) tejelválasztásért felelős hormon,
    • GH: növekedési hormon (csont, izom)
    • TSH: pajzsmirigy működését serkentő hormon
    • ACTH: mellékvesekéreg működését serkentő hormon
    • ADH: vízvisszaszívást serkentő hormon

    A tobozmirigy (epifízis) a mindenki által ismert melatonint termeli, ami kialakítja az éjszakai-nappali ritmusukat, befolyásolja az alvás minőségét, ezek mellett kamaszkorig fékezi a nemi hormon termelést.

    A petefész(k)ek ösztrogént, progeszteront és kis mennyiségű tesztoszteront termel. Az ösztrogén elnevezés több különböző hormont takar. Meghatározza a női nemi tulajdonságokat, hatással van a pajzsmirigyre, májra, szívre, tüdő működésére, idegrendszerre, csontokra, befolyásolja a zsírraktározást, csontok épülését. A menstruációs ciklus első felében a méhnyálkahártya mennyiségi felépítésére hat. Az ösztrogén miután elvégezte a feladatait a májba jut, ahol egy kis átalakítás után a vizelettel, széklettel távozik egy része. Másik fele visszajutva a belekbe a bélben található baktériumok átalakítják és ismét bejut a keringésbe.

    Progeszteron az ösztrogén hatását ellensúlyozza. Előanyagából képződik épp az ösztrogén, a tesztoszteron és a stresszhormonok is. A ciklus második felében a méhnyálkahártya minőségi átalakítását végzi. Hat a csontokra, erekre, immun- és idegrendszerre, védi a szívet, szabályozza a vérnyomást, mobilizálja a zsírt. Csökkenti a depressziót, javítja a memóriát, fokozza a sejtek oxigén ellátottságát.

    Herékben (is) termelődik tesztoszteron, ami egy androgén hormon, a férfias jegyeket alakítja ki. Építi a csontokat, izmokat, bőrt, védi a szívet, ereket, fenntartja a nemi vágyat, idegrendszerre is hat. Szabályozza a testsúlyt, fenntartja a hormonegyensúlyt. Ha a magzati fejlődés során kevés van belőle, akkor lány gyermek fog születni.

    A mellékvesét 2 nagy részre oszthatjuk: mellékvesevelő és -kéreg részre. A mellékvesevelőben termelődik az adrenalin, ami a gyors stressz választ hozza létre a szervezetünkben.

    Mellékvesekéreg szintén termel ösztrogént, progeszteront és tesztoszteront, emellett DHEA-t ez egy férfi jellegű hormon, a nemi hormonok előanyaga. Hatása: vitalitás-, stressztűrő képesség-, nemi vágy fenntartása, csontsűrűség-, testsúly szabályozása, szív-, érrendszer védelme, teljesítőképesség javítása, alvás-, regeneráció elősegítése, hormonegyensúly fenntartása.

    Legismertebb hormonja a kortizol, amely tartós stressz hatására termelődik. Minden olyan testi folyamatot gátol, amely veszélyhelyzetben nem nélkülözhetetlen az életben maradáshoz. Legfőképpen az immunrendszert, az emésztést, növekedési és szaporodási folyamatokat gátolja, megzavarhatja a menstruációs ciklust is. Szűkíti az ereket és fokozza a vérnyomást. Régen a stresszhelyzet része volt a kimerítő fizikális erőfeszítés (fuss vagy üss!), ekkor el is használtuk a rendelkezésre álló glükóz (cukor) forrásokat. Hosszútávon nem jó, ha magas marad a glükózszint, ez vezet később az inzulinszint növekedéséhez is. Rövid idővel kialakul az inzulinrezisztencia (először a májban és a vázizmokban), ami közvetlenül idézi elő a magasabb inzulin szintet, ami az elhízás legfőbb kiváltó oka. 

    A túl magas kortizol jelentősen csökkenti a savtermelést, az emésztő enzimek aktivitását, blokkolva a belek tápanyag felszívó képességét. A belekben található idegsejtek (a test szerotonin termelésének akár 95%-ért felelős) nem jutnak elegendő tápanyaghoz, így nem tudják szintetizálni azokat a neurotranszmittereket, amelyektől jobban érezhetnénk magunkat. A hasznos baktériumok éheznek, a patogének szaporodnak. A depresszió összefügg IBS-val, krónikus fáradtság szindrómával, fibromyalgiával, a krónikus fájdalommal, függőségekkel, inzulinrezisztenciával, elhízással stb.. Mint láthatjuk ez egy ördögi kör és ha valaki bekerül nagyon nehezen jut ki belőle.

    Az emberi szervezet energiaközpontja, gyorsítja vagy lassítja az anyagcserét, a növekedésre, fejlődésre is hat, befolyásolja a szívműködést, testhőmérsékletet és oxigén felhasználását. Termel T3 , T4-et, és kalcitonint, ez utóbbi szabályozza a kalcium háztartást, csontanyagcserét. Mellékpajzsmirigy a parathormont állítja elő, ez szükséges a csontminőség és kalciumháztartás miatt.

    A hasnyálmirigy termeli az inzulint és a glükagont. Ezek szabályozzák a vércukorszintet és a zsíranyagcserét is. Érdemes tudni, hogy a petefészkek rendkívül sok inzulin receptor tartalmaznak, a magas inzulinszint megboríthatja az FSH és LH finom egyensúlyát, és ebből alakulhat ki a PCOS (policisztás ovárium szindróma) nevű betegség.

    A gyomorban ghrelin (éhséget jelző hormon) és gasztrin termelődik. Ennek funkciója az étel megemésztése. Nyombélben kolecisztokinin, szerotonin (boldogsághormon), GLP-1 hormonok termelődnek.

    Kevesen tudják, de a zsírszövetben is termelődnek hormonok, az egyik a leptin, amely elnyomja az étvágyat, részt vesz a zsíranyagcserében. Emellett ösztrogén is termelődik itt.

    • Dr. Török Béla, Funkcionális anatómia, Bornus nyomda, 2006
    • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1569258297800281
    • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6761896/