A homoktövist (Hippophae rhamnoides), más néven a homok aranyát sokan a szuperélelmiszerek (superfood) közé sorolják. Mi is az a szuperélelmiszer? Olyan élelmiszerekre használják ezt, amelyek nagy mértékben tartalmaznak a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyagokat (pl. rostok, vitamin, ásványi anyagok stb.). A táplálkozás tudományban így ez a kifejezés nem létezik, ez inkább csak egy marketing fogás, ami szépen beépült a köztudatba. Nem szerencsés kiemelni egy élelmiszert vagy egy élelmiszer csoportot, mert az emberek könnyen azt gondolhatják elég csak ezt az egy dolgot fogyasztani az egészségük érdekében. Ez viszont hamar egyoldalú táplálkozássá alakulhat, amivel viszont pont az ellenkező eredményt érhetjük el.
Dietetikusként fontosnak tartom kiemelni, hogy a változatos, kiegyensúlyozott, idénynek megfelelő táplálkozással tudunk a legtöbbet tenni az egészségünk megőrzése, javítása érdekében. Ezért ne egy alapanyagot emeljünk ki, hanem fogyasszunk minél többféle „teljes értékű ételt”, amelyek a lehető legkevésbé feldolgozottak. Ezek közül most nézzük meg miért érdemes a homoktövis fogyasztását beillesztenünk a mindennapjainkba?
Homoktövisről
A Kárpát-medencében is őshonos ez a cserje. Gyümölcsét nyersen ritkán, inkább feldolgozás után fogyasztjuk. Használhatjuk a belőle készült velőt, levet, lekvárt és a magjából előállított olajat, sőt még leveléből tea is készülhet. Természetes immunerősítő, a benne lévő rendkívül magas vitamin és hatóanyag tartalom miatt számos pozitív hatást gyakorol szervezetünkre.
Tartalmaz:
- karotinoidokat,
- A-,C-, K-, E-, F-, P-, B1-B2-B6-B8-B9-vitamint,
- vasat, magnéziumot, rezet, cinket, mangánt,
- alma- és ecetsavat,
- egyéb fitonutrienseket (xantofill, kriptoxantin, antociánok, kvercetin, flavonoidok),
- ómega 3 zsírsavakat stb.
Homoktövis hatása
Hatását az egész testre kifejti az emésztőrendszeren át, az immunrendszeren keresztül, a szív és érrendszerig.
Mint már írtam immunerősítő, növeli az ellenálló képességet, érdemes az őszi hideg idő beköszönte előtt elővennünk és rendszeresen fogyasztanunk, mivel segít a vírusos és bakteriális fertőzések elleni védelemben (pl. megfázás, influenza). Nagyon jó roboráló, fokozza a szellemi és fizikai teljesítőképességet, magas vitamin és ásványi anyag tartalma révén vitalizálja a szervezetet.
Flavonoidjainak köszönhetően védi a szívet és az ereket, javítja az agyi hajszálér keringést, zsírsavösszetétele csökkenti a koleszterinszintet.
Magas antioxidáns tartalma véd a szabad gyökök sejtromboló hatása ellen, csökkenti a gyulladásokat (pl. ízületi).
Erősíti a hámsejteket, gyomor- és bélnyálkahártya védő, májregeneráló. Alma- és ecetsavnak köszönhetően emésztés serkentő. Befolyásolja az anyagcsere folyamatokat.
Étkezések után a vércukorszint ingadozást minimalizálhatja.
Színanyagai révén javítja a látást, erősíti a szemidegeket. Javasolható a fogyasztása azoknak, akik sokat ülnek monitor előtt.
Bőrápoló hatású, csökkenti a bőrgyulladások, bőrbetegségek kialakulását (pl. pikkelysömör, száraz bőr, narancsbőr stb.). Táplálja a hajat, erősíti a körmöket. A homoktövis olaj helyileg alkalmazva segíti a sebgyógyulást, használható fekélyek, égési és sugárkezelés okozta sebek kezelésére. Ezért is használják több kozmetikai termékben.
Ellenjavallat
Érdemes kis mennyiségekben fogyasztani, mivel az arra érzékenyeknél hasmenést, gyomorégést válthat ki. Én homoktövis velőt úgy szoktam inni, mint a szörpöt, hígítva. Teszek a velőből egy keveset (kb. 20-30 ml) a pohár aljába és felöntöm vízzel, majd összekeverem.
Különböző akut gyulladásokban nem ajánlják a fogyasztását (pl. akut bél-, hasnyálmirigy és epehólyag gyulladás), mivel tovább ronthat a helyzeten.