Skip to content

Időszakos böjt

    Időszakos böjt

    A böjtöt az emberek évezredek óta használják mind vallási, mind orvosi gyakorlatként. A böjtöt már az ókori kínai, görög és római orvosok is javasolták. Manapság az időszakos böjt kapott nagyobb figyelmet. Nézzük meg milyen előnyökkel jár a böjt, és kinek nem ajánlott a böjtölés.

    Az időszakos böjt egy táplálkozási rendszer, amely nem azt mondja meg mit ehetsz, hanem azt, hogy mikor.

    Több variációja is létezik: 12/12, 14/10, 16/8 vagy akár több napig terjedő időtartamú is. A legnépszerűbb és legkönnyebben betartható a 16/8-as, amely során 16 órás böjtölés mellett csak 8 órás időablak áll rendelkezésünkre, hogy étkezzünk. A 16 órás böjti időszakba érdemes az alvást is belevenni.  Éjszaka sem mentális, sem fizikai terhelésnek nem vagyunk kitéve, így nem igényel a szervezetünk energiát a működéshez. Tud pihenni, regenerálódni az egész nap beletett erőfeszítéseket ekkor tudjuk eredményre váltani. 

    Tehát például vacsorázzunk este 6 órakor és reggelizzünk délelőtt 10 órakor.

    Vezessük be fokozatosan, kezdjük úgy, hogy egyszerűen csak egyértelmű szünetet hagyunk a megszokott étkezések között (tehát ne falatozzunk állandóan a főétkezések között).

    Figyeljünk arra, hogy az étkezési időablakban minimum 3 óra teljen el két étkezés között, hiszen így tud ürülni az emésztőrendszerünk és a testünk neki tud állni a zsírok égetésének. Nincs rá bizonyíték, hogy elengedhetetlen pár óránként enni (pedig sokáig volt az az ajánlás fogyókúrák esetén is, hogy naponta többször, 5-6 alkalommal együnk keveset). 

    Összességében elmondható, hogy időszakos böjtölés mellett, ha megfelelően táplálkozunk, akkor a szervezet hozzájut a számára szükséges energiamennyiséghez és tápanyagokhoz. Ha esetleg fél valaki attól, hogy a böjtöléssel hiány alakulhat ki a fontos vitaminokból és ásványi anyagokból, akkor beszélje át az étrendjét egy dietetikussal, táplálkozástudományi szakemberrel.

    Elméletileg az időszakos böjt korlátlan ideig fenntartható.

    Az egészségünkre pozitívan hat a böjt, ezért érdemes is alkalmaznunk. Mi történik ilyenkor?

    Az emésztési ciklusnak 2 fázisa van: egy evési és emésztési fázis, és egy energiafelhasználási fázis. Az energiafelhasználási fázis akkor kezdődik, amikor az emésztés befejeződött (jellemzően 12 óra leteltével), ekkor tudja a szervezet önmagát a leghatékonyabban gyógyítani, helyrehozni és tisztítani, beindul az autofágia folyamata (röviden a haszontalan, felesleges, vagy hibás sejtektől megszabadul a szervezet és új egészséges sejteket hoz létre), elégetjük az emésztés során eltárolt tápanyagokat, s ezzel elégítjük ki energia igényünket. 

    Időszakos böjttel ezt a 2. fázist toljuk ki és érjük el, hogy a szervezet önmagát gyógyítsa, fokozódik a stressz tűrés (hiszen ez is egyfajta stressz a szervezet számára), lassul a sejtnövekedés, megnövekedik az immunműködés. A böjt során javul a sejtek inzulin érzékenysége, csökken a termelt inzulin mennyisége, ezek miatt az étkezés utáni inzulin szintünk gyorsabban normalizálódik és hatékonyabb a zsírégetésünk. Javul az anyagcsere, csökkenhet a vérnyomás.

    Csökkenti a kalóriabevitelt, hiszen az idő keretek közé szorított étkezésekkel képtelenek vagyunk ugyanannyit enni (4-8 óra alatt), mint amikor 15-16 órán keresztül 3 óránként, vagy még gyakrabban, folyamatosan ettünk. Növeli a kalóriaégetést, így segíti változtatni a túlsúlyos egyén testösszetételén.

    Kutatások szerint az agyi funkciókat frissíti, segíthet csökkenteni az Alzheimer-kor és demencia kialakulásának kockázatát.

    Visszaszoríthatja a test betegségre hajlamosító gyulladásait, csökkentheti a túlsúlyhoz kapcsolódó betegségek, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség és a rák kockázatát. Ezek miatt lehet szerepe a hosszabb élettartam elérésében is.

    Ideális esetben akkor eszünk, amikor éhesek vagyunk, haa ez fordítva van, akkor az elhízáshoz vezethet. Nem mindig tudunk különbséget tenni az éhség és a szomjúság között, ha éhesnek érezzük magunkat, először igyunk meg egy nagy pohár vizet, és várjunk kicsit (lehet csak szomjasak voltunk, az agyunknak kell egy kis idő míg érzékeli, hogy valami került a gyomorba). 

    A böjt nem azt jelenti, hogy semmit nem vehetünk magunkhoz, folyadékot ilyenkor is igyunk (zöld tea serkenti az energiafelhasználást, csökkenti az éhségérzetet; almaecetes víz; fekete kávé; ízesítetlen gyógytea, víz citrommal/ lime-mal/ mentával stb).

    Természetesen nem mindenkinek való a böjt, van aki érzékenyen reagál rá pl. ingerültség, vagy kezdetben gyengeség, fejfájás, szédülés,koncentrációs zavarok léphetnek fel. Bár a legtöbb tüneten egy nagy pohár víz segít, ha valakinek a böjt alatt huzamosabb ideig fennállnak ezek a tünetek, akkor be kell fejeznie a böjtölést. Itt is bejön a “tudatosság”, figyeljünk testünk jelzéseit, ha valami nem jó neki azt megmutatja nekünk, csak észre kell vennünk.

    Vannak olyan betegségek, amelyeknél szintén nem ajánlott (pl. műtét után lábadozóknak, cukorbetegség, pajzsmirigy túlműködés, evészavarok stb.). Tartós szteroid kúra esetén sem javasolt böjtölni. Gyerekeknek, kamaszoknak, időseknek, teherbe esés előtt álló, várandós vagy szoptatós nőknek szintén  kerülendő a böjt.